Forum Φιλαρακια Αρχική σελίδα
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟ FORUM ΜΑΣ.....

Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή   ΠροφίλΠροφίλ   ΣύνδεσηΣύνδεση    Bank        Calendar

Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   

NEWS:
Εθισμός στο Τζόγο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Forum Φιλαρακια Αρχική σελίδα -> Ανθρώπινες Σχέσεις...
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Trojan^Horse
Site Owner
Site Owner
Ένταξη: 03 Δεκ 2005
:
Τόπος: Εκεί που πάνε δυό -δυό.....

Items
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/10/2007    Θέμα δημοσίευσης: Εθισμός στο Τζόγο Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η Ιστορια της 29χρονης ειναι η εξης...

Ειμαι 29 ετων και εχω σχεση εδω και 8 μηνες με εναν αντρα 35 ετων, χωρισμένο με ένα παιδί. Πριν απο κάποιες μέρες μου αποκάλυψε ότι έχει προβλημα τζόγου, (τυχερά παιχνίδια) και ότι εχει χάσει πολυ μεγάλα ποσά. Μετα απο πολλών ωρών συζήτησης μου ορκιστηκε ότι δεν θα ξαναπαίξει ποτέ. δυστυχώς τον ειχα βοηθήσει να συνεχίσει τη κατάσταση δανείζοντας του χρήματα επειδή είχε πολλά οικονομικά προβλήματα χωρίς να γνωρίζω όμως τα πραγματικά αίτια.. μόνο καποιες δικαιολογίες του τύπου προβλήματα στη δουλειά. Για να μην σας κουράζω του είπα ότι δεν μπορώ να τον βοηθήσω γιατί δεν είμαι ειδικός αλλά απο τις λίγες γνώσεις που έχω οτι θα πρέπει να απευθυνθεί σε ειδικό, ίσως σε κάποια ομάδα. του είπα να το ψαξει μόνος του. το προβλημα μου είναι ότι ειχα επενδύσει πολλά σε αυτή τη σχεση, τον γνωρίζω αρκετά χρόνια και τα αισθήματα μου ειναι βαθιά. μπορεί όμως ένας άνθρωπος όσο συνειδητοποιημένος κι αν είναι και όσο κι αν το θέλει να "απεξαρτηθεί"? Το κίνητρο του είναι να μην με χασει.. θελω να τον στηρίξω.. πως να το κάνω?

Ποιες οι δικες σας συμβουλες? Μπορει αυτη η "αρρωστια" να θεραπευτει? ο εθισμος αυτός να σταματήσει?Ποια θα πρεπει να ειναι η βοηθεια του αλλου συντρόφου?

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
Ange
VIP
VIP
Ένταξη: 29 Μάϊ 2007
:

Items
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/10/2007    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

poli poli diskola kobeis ton tzogo alla ap oti exw akousei, me tin sosti boi8eia apo tin oikogenia, filous kai psixologous yinete
Φιλαράκι με Φορουμίτιδα
Φιλαράκι με Φορουμίτιδα
Ένταξη: 17 Φεβ 2009
:

Items
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/10/2007    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χμμ..ο εθισμος στον τζογο ειναι πολυ δυσκολη περιπτωση καθως το ατομο νιωθει εξαρτημενο και ανημπορο να ξεφυγει απο αυτον τον κλοιο.
Πρωτα πρεπει ο ιδιος να περαδεχτει οτι εχει προβλημα και να προσπαθησει να σταθει μακρια απο αυτην την κατασταση που τον καταστρεφει.
ο εθισμενος λοιπον τρελαινεται οταν κερδιζει και αμεσως χανει οτι κερδισε με την ελπιδα να τζογαρει για περισσοτερα χρηματα.
Υπαρχουν αρκετα θεραπευτικα προγραμματα για παρομοιους εθισμους και θα πρεπει να παρει την αποφαση να παρακολουθησει καποιο απ'ολα αυτα αν η κατασταση εχει ξεφυγει απο τον ελεγχο του.
Η συντροφος φυσικα θα πρεπει να εχει πολυ υπομονη να τον στηριξει ψυχολογικα και να τον βοηθησει να καταλαβει οτι δεν ειναι αυτος ο σωστος δρομος για να αποκτησουν χρηματα.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
19766
Εθισμένο Φιλαράκι
Εθισμένο Φιλαράκι
Ένταξη: 23 Ιούν 2008
:
Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ

Items

ξέρω μια παρομοια περίπτωση εξάρτησης απο την τραπουλα!!! ακόμα δεν μπορω να χωνέψω πως τελικά η συζηγός του καταφερε να τον κάνει να ξέχασει τι χρωμα έχει η τράπουλα!!! ένα θα σας πω!!! τον είχε τρελάνει στα χρεη!! κάθε μήνα έκανε ανακαινιση στο σπιτι της.... αλλαζοντας κουρτινες, χαλια , ψωνίζοντας ότι εβλεπε μπροστα της και όλα με πιστωση!!! τον έκανε να ντρεπεται να κυκλοφορήσει στην πιατσα!!! τελικά όμως το αποτελεσμα είναι θαυμασιο και ανελπιστο!!! ο κύριος έγινε ο καλυτερος σύζυγος και πατερας και χαιρονται την όμορφη οικογένεια τους μακρυα απο δυσαρεστες εκπληξεις!!!
Νομίζω οτι για να παλεψεις τον οποιοδήποτε εθισμό πρεπει πρωτα να το θελεις, δεύτερον να εχεις δυνατή θεληση και χαρακτήρα και τελευταια έρχεται η στηριξη των γύρω ανθρωπων!!! αυτα κατα την ταπεινή παντα γνωμη μου
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
sotos206
VIP
VIP
Ένταξη: 03 Μάρ 2008
:
Τόπος: Agrinio - Greece

Items

ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΑΓΩΝΑΣ... οι εθισμοι ειναι
ακρως επικινδυνοι και θελουν θεληση και δυναμη
για να ξεπεραστουν.. Cool

| www.sotos206.gr | http://www.youtube.com/sotos206 |
| http://www.sotos206.gr/makedonia.htm |
Never Say Never ...
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    Forum Φιλαρακια Αρχική σελίδα -> Ανθρώπινες Σχέσεις... Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Forum Φιλαρακια topic RSS feed